Djeca u spektru autizma imaju brojne talente, samo treba vjerovati u njih. Uspinjanje je teško, ali je pogled prekrasan. Samo djeca imaju taj neprocjenjivi dar da oko sebe okupljaju čitav svijet i to iz čiste radosti – rekla je na promociji slikovnice „Čudesan keks” Alfina urednica i direktorica nakladništva mr. sc. Daniela Novoselić. I zaista je čista radost bila svjedočiti promociji slikovnice koju je napisao književnik Božidar Prosenjak, a ilustrirao 65 godina mlađi dječak Jakov Knežević. U slučaju Jakova i Božidara godine očito nisu bile važne.
Sara Škrobo diplomirana je povjesničarka sa zagrebačkom adresom. Odrasla je u Županji, a dom prepun knjiga i glazbe u ranoj su dobi u njoj probudili knjiškoga moljca i ovisnika o putovanjima. Nakon što je stekla diplomu Filozofskoga fakulteta, uputila se u London gdje je provela tri godine. Tamo su se, tijekom beskrajnih vožnji vlakom do posla, javile prve ideje za priču, koja će se kasnije razviti u roman, a ljubav prema Zagrebu – u kojem je proživjela neke od najljepših godina života – obojila je njezin rad nezamjenjivim slavenskim tonovima. Bijeg je prvi dio serije pod naslovom Saten i dragulji.
Mucanje je govorna poteškoća koja može utjecati na različite aspekte komunikacije. Osobe koje mucaju mogu imati teškoća u tečnom izražavanju, što može dovesti do stigmatizacije i problema u socijalnim situacijama. Međunarodni dan pažnje posvećen mucanju ima za cilj smanjiti stigmu oko ove poteškoće te potaknuti razgovor o tome kako podržati osobe koje mucaju i poboljšati kvalitetu njihovog života.
Svjetski dan hrane obilježava se svake godine 16. listopada. Ovaj dan ima za cilj podizanje svijesti o globalnim problemima povezanim s hranom, kao što su glad, prehrana, sigurnost hrane i održiva poljoprivreda. Organizacije širom svijeta koriste ovaj dan kako bi promovirale važnost pravilne prehrane, borbu protiv gladi i podizanje svijesti o pitanjima povezanim s hranom. To je prilika da se potakne globalna zajednica na zajedničke napore u rješavanju problema vezanih za hranu i ishranu.
Proljeće donosi nove boje, mirise i zvukove u prirodu. Drveće počinje pupati, a cvjetovi se otvaraju na poljima i vrtovima. Ptice se vraćaju iz svojih migracija i počinju graditi gnijezda za parenje. Sve je ispunjeno novim počecima i nadom.
I ove je godine pokladni utorak u našim školama obilježen veoma kreativno i s puno veselja.
Vedroga duha, pretvarajući se na jedan dan u nešto što zapravo nisu, naši učenici na najljepši način pokazuju koliko je važno običaje pokladnoga utorka njegovati i čuvati od zaborava. Na taj način predstavljaju bogatstvo tradicije našega puka na ovim prostorima.
Svjetski dan radija obilježava se 13. veljače svake godine kako bi se istakla važnost radija u društvu i kulturi. Odluku o obilježavanju Svjetskog dana radija donijela je Opća skupština UNESCO na prijedlog Španjolske u znak sjećanja na 13. veljače 1946. godine kada je osnovan radio Ujedinjenih naroda.
Običaji vezani za Valentinovo razvijali su se u Europi tijekom srednjeg vijeka, a zatim su se proširili na cijeli svijet. Dan zaljubljenih postao je sinonim za izražavanje ljubavi i pažnje prema voljenoj osobi putem poklona, cvijeća i romantičnih izlazaka i putovanja.
Živu knjižnicu, taj jedinstveni susret književnika sa svojim čitateljima, posjetio je veliki broj učenika i profesora te znatiželjnih posjetitelja. Organizatori su se i ove godine potrudili da Galerija kraljice Katarine postane mjesto nezaboravnog susreta, dobre komunikacije i novih poznanstava.
Može li nam knjiga biti najbolji prijatelj? U posljednje vrijeme sve rašireniji oblik terapije umjetnošću pokazuje nam kako knjiga čovjeku može biti itekako važna. O ovoj temi organizirano je zanimljivo predavanje i radionica u Narodnoj knjižnici HNŽ-a Mostar.
Na ovogodišnji natječaj za Nagradu "Grigor Vitez" u kategoriji ilustracije i teksta prispjela je ukupno 51 knjiga iz produkcije 22 nakladnika. Među nominiranim knjigama bilo je 10 romana, 10 zbirki poezije, 13 slikovnica te 18 zbirki kraćih tekstova i pripovijetki.